O rasie

  

Hawańczyk

Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji biszonów i ras pokrewnych w podsekcji biszonów. Nie podlega próbom pracy.

Historia rasy i pochodzenie

Rasa pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch. Na Kubę zostały wprowadzone przez marynarzy włoskich.Służyły tam jako ulubieńce eleganckich kręgów towarzyskich i arystokracji. Ze względu na najczęstszy kolor (kolor tytoniu) powstała legenda o ich pochodzeniu z Hawany. Wydarzenia historyczne spowodowały zanik dawnych linii hawańczyków na Kubie. Nieliczne przetrwały poprzez nielegalne wywiezienie z wyspy do USA.

Wygląd - szata i umaszczenie

Hawańczyki mają bardzo urozmaiconą gamę kolorów. Zdarzają się popielate, rude, jasnopyłowe, brązowe, białe, a nawet koloru hawana (brązoworudy kolor tytoniu). Najpopularniejszy jest kolor popiołu a bardzo rzadko złoty lub kremowy. Hawańczyki mają raczej włosy a nie typową dla psów sierść. Trzeba je bardzo często czesać (nawet trzy do pięciu razy dziennie), gdyż inaczej robią się im kołtuny we włosach, które trzeba wyciąć. Włos osiąga długość od 12 do 18 cm, jest prosty, falisty i miękki.

Zachowanie i charakter

Jest to pies żywy, radosny, potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Jest czujny i ufny, akceptuje dzieci w swoim otoczeniu.

Użytkowość

Pies do towarzystwa, pies reprezentacyjny. Ze względu na dużą aktywność i sporą wytrzymałość fizyczną sprawdza się w kynologicznych dyscyplinach sportowych tj.: agility.

Zdrowie i pielęgnacja

Szata wymaga codziennej pielęgnacji, gdy chcemy, by pies miał długi włos. Gdy regularnie co 3 miesiące odwiedzamy psiego fryzjera pielęgnacja szaty jest dużo prostrza i Hawańczyk wygląda elegancko na codzień. To psy długo żyjące, zdarzają się u nich zwyrodnienia kośćca i stawów. Mogą się także pojawiać problemy ze wzrokiem.

 

Hawańczyk
Inne nazwyHavanese, Bichón Habanero, Havaneser, Bichon Havanais
Kraj patronackiKuba
Wymiary
Wysokość23 – 35 cm
Masa5-7 kg
Klasyfikacja
FCIGrupa IX, Sekcja 1,
nr wzorca 250
AKCToys
ANKCGrupa 1 (Toys)
CKCGrupa 5 (Toys)
KC(UK)Toys
NZKCToys
UKCGrupa 8 – Companion Dog

 

źródło: http://pl.wikipedia.org